Svěřte své zdraví těm, co Vás znají

Osobní přístup je nenahraditelný

Mnoho lidí si pod pojmem lékárník představí vydavače a prodavače léků. Vaše práce má ale mnohem širší náplň, můžete ji v krátkosti popsat?
Lékárník je odborný zdravotnický pracovník, který pokud svou práci dělá dobře, je tak také vnímán. Ve chvíli, kdy vidím kolegu u konkurence, jak beze slova vezme krabičku ze šuplíku a oznámí pacientovi cenu, nemohu nesouhlasit s označením „prodavač léků.“ S velkou radostí a hrdostí mohu říct, že na pobočkách Domácí lékárny nenajdete jediného expedienta, kterého byste zaměnili za prodavače nebo dokonce podavače léků. Pacient má možnost vidět lékárníka v lékárně pouze v oficíně za tárou. V dalších prostorách lékárny, které jsou pacientovu oku skryté, probíhá: příprava léčivých přípravků v laboratoři, příjem zboží, zaklízení zboží, pravidelné kontroly změn v legislativě, kontrola změn úhrad, evidence a vedení dokumentace nezbytné pro správný chod lékárny, výdej na žádanky pro zdravotnická zařízení, zajišťování objednávek od dodavatelů a spousty dalších činností. To jsou, ale činnosti, které pacient neocení, proto je velice důležité být odborníkem nejen v „zákulisí,“ ale především v oficíně při expedici před pacientem.

Domácí lékárna vznikla před třiadvaceti lety. Pamatujete si ještě na svoje začátky?
Řekněme spíše, že firma během té doby postupně vznikala a rozrůstá se nadále. Právě minulý rok se Domácí lékárna rozšířila o pobočku LÉKÁRNU BUKOV v Ústí nad Labem. Při otevření každé nové pobočky se mi vybavují pocity, které jsem měla úplně na začátku, vždy je to sázka do loterie, zda se lékárně bude dařit či nikoliv. Pokaždé je to pro mne výzva a vybavují se mi chvíle, kdy jsem po otevření první lékárny hypnotizovala kliku u dveří a doslova počítala, kolik pacientů za den vstoupilo. Dokonce jsem i věděla, kolik jich průměrně potřebuji, abych měla na poplacení závazků. Musím se při vzpomínce na ty doby usmívat.


Vaší první provozovnou byla tedy lékárna U Soudu v Teplicích, které jsou ty další?
V současné době se jedná o 6 lékáren a jednu výdejnu. Jak už jsem zmínila, nejmladší pobočkou je LÉKÁRNA BUKOV v Ústí nad Labem, která skvěle doplňuje dlouhodobě fungující a velmi dobře zavedenou LÉKÁRNU U HRANIČÁŘE v centru Ústí nad Labem. V Teplicích poskytuje zmíněná LÉKÁRNA U SOUDU kompletní péči a dostupnost léků předepsaných lékaři ordinujícími v lékařském domě, v jehož přízemí lékárna sídlí. Druhou Teplickou pobočkou je LÉKÁRNA U LIDLU, která je u pacientů velmi oblíbená zejména z důvodu dostupného parkování, kdy si pacient přijede doslova až ke dveřím lékárny. Personál lékárny navíc poskytuje kvalitní kosmetické poradenství a skvěle tak doplňuje péči kožní lékařky, která v okolí ordinuje. Ve vedlejším Proboštově se pak nachází menší VÝDEJNA PROBOŠTOV, která doplňuje toto silné Teplické duo. LÉKÁRNA OSEK zajišťuje jako jediná lékárna v obci lékárenskou péči pro zdejší obyvatele a též je záchranou pro okolní menší obce. Poslední pobočkou je LÉKÁRNA KRUPKA MARŠOV, která byla jako jediná ze svých sesterských lékáren, postavena jako zbrusu nová budova. V době její výstavby se v okolí otevírala ještě konkurenční lékárna. Z té situace jsem neměla úplně lehké spaní, ale rozhodla jsem se stavbu nezastavit. Toto rozhodnutí bylo správné, protože konkurenční lékárna se časem zavřela a pacienti se věrně vrací do naší lékárny.

Výdej a prodej léků realizujete také přes internet. Je tato forma u zákazníků oblíbená?
Dovolím si říct, že se jedná o velmi oblíbený způsob, který především šetří naším zákazníkům čas. Obecně bych řekla, že internetový prodej kvete ve všech oblastech. Novými nástroji pro pohodlnější nákup jsou v chytrých telefonech i aplikace, které získávají na popularitě a i my na podobné aplikaci pracujeme. Velkou roli v tom, zda zákazník objedná online či navštíví lékárnu, hraje sortiment, který kupující poptává. Například novopečené maminky jednoznačně preferují koupi přes internet. Pokud se ale potýkáte s opakovanou bolestí krku, neodeznívajícím zánětem dutin a to přes to, že jste absolvovali léčbu antibiotiky, nebudete na internetu porovnávat účinné složky v léčivých přípravcích a následně je online objednávat, ale navštívíte svou lékárnu, kde se poradíte. Lékárník s Vámi probere možnosti a navrhne postup. Při další návštěvě se Vás zeptá, zda Vám léčba zabrala a jak se cítíte. To pro Vás žádný online obchod neudělá. Ač online nakupování šetří čas, osobní přístup v kamenné pobočce je nenahraditelný.

Zavedli jste pro pacienty tzv. Zákaznickou kartu. Jaké jsou její výhody pro vás a jaké pro pacienty?
Zákaznickou kartu máme již řadu let a vnímám jí jako výborný nástroj pro vytvoření pouta mezi pacientem a naší lékárnou. Pro naši odbornou práci má velký přínos v podobě historie nákupů, která se na ní zaznamenává. I pacient z této funkce velice často profituje, např. pokud si zrovna nemůže vzpomenout na oblíbený produkt, který u nás pravidelně kupuje. Kartu lze získat v každé provozovně Domácí lékárny, jsou poskytovány okamžité slevy z doplatků při výdeji léků na recept, stejně tak i automatický věrnostní program u volně prodejných léků, doplňků stravy a ostatního sortimentu lékárny. Navíc máme i dárkové poukázky a slevovou kartu pro firmy. U firemní slevové karty má držitel slevu na každý nákup volně prodejných léků a dalšího sortimentu.

Na veřejnost útočí přímo záplava reklam na nejrůznější léčivé prostředky. Není to až za hranou etiky?
Je pravda, že polovina reklam vyplňující televizní program se týká reklam na léčivé přípravky, doplňky stravy apod.. Pokud reklama inzeruje nový léčivý přípravek, vítám ji. Je to masivní a efektivní způsob, jak seznámit pacienty s novinkou na trhu. Na lékárníkovi pak je posoudit, zda je přípravek pro pacienta vhodný či nikoliv. Setkáváme se ale s druhým typem reklamy a to jsou ty „akční“. Ty tvoří většinu reklam na sortiment lékárny a vyzdvihují akční ceny u žádaných či sezónních položek. Bohužel v té chvíli je lékárna pro diváka vnímána jako obchod s prodavači a ne jako zdravotnické zařízení s odborným personálem. Jedná se o konkurenční boj o zákazníka, kde mají mamutí řetězce velkou převahu. Takto inzerované akce mohou ohrožovat existenci malých neřetězcových lékáren a toto považuji na hraně etiky.

Dají si pacienti od lékárníků poradit? Ať už se týká běžného výdeje léčiv nebo „samoléčby“.
Vždy záleží na tom, jak s pacientem mluvíte a jak mu vysvětlíte, proč má dělat to či ono. Jakmile člověk neví, proč má něco dělat. Dělat to nebude. Když věnujete expedici potřebný čas a pacienta neodbydete, doptáte se, zjistíte, co ho trápí, příště už si přijde pro radu přímo k Vám, do lékárny, kde je o něj postaráno. Kde se mu personál věnuje. Již neotevře dveře lékárny s větou:“ Sousedka mi poradila, abych si koupil (a),“ přijde se poradit s Vámi, co mu na jeho potíže doporučíte, protože Vy jste ten odborník. A na začátku toho všeho stojí řádná expedice…

Česká republika se nyní potýká s problémy zdražování energií a dalších komodit. Dotkla se tato situace i vás?
Samozřejmě. Zdražování postihlo i lékárenství. Rostou ceny u volně prodejných léků a to například těch nejžádanějších, jako jsou léky na bolest či nachlazení. I lékárny se potýkají se zvýšenou cenou energií. Počítače jsou nezbytnou součástí vybavení lékárny a expedienti je využívají celý den. Osvětlené vitríny s kosmetikou také nejsou zdarma. Museli jsme zavést rozumná opatření, aby zaměstnanci dbali na řádné zhasínání v místnostech, kde se zrovna nevyskytují. Nedávno jsme rostoucí cenu pohonných hmot pocítili při řešení změny trasy ranního zásobování v jedné z poboček. I dopravci totiž ve snaze efektivně zásobovat počítají každý ujetý kilometr navíc. Posun ranního zásobování o hodinu se stalo neřešitelným problémem. Je to silný tlak na každého podnikatele i na občana. Není to tak dlouho, co si člověk kryl ústa a nos, strachoval se o své zdraví a zdraví svých nejbližších a nyní tu máme toto… Je to náročná doba, ale náročná doba rodí silné muže a silné ženy.

Na co se momentálně nejvíce soustředíte a jaká je dlouhodobá vize vaší firmy?
Mým cílem je udržet stabilní, zdravou společnost, která bude jistotou jak pro pacienty, tak pro mé zaměstnance. Bez nich by totiž firma nemohla existovat. Vždy jsem přistupovala individuálně k jejich potřebám a oni mi to oplácí neuvěřitelnou pracovitostí, pílí, pečlivostí a loajálností. Stejně jak já přistupuji individuálně k nim, přistupují i oni individuálně k potřebám našich pacientů. A to je velice důležité. Osobní přístup je cítit v každé naší pobočce. Do budoucna se držím myšlenky mít těchto sedm statečných menších lékáren, které neberou pacienta jen jako zdroj svého příjmu. Neexistuje totiž nic ušlechtilejšího, než je služba lidem.


Naši klienti a partneři